Bilo da ste na početku karijere ili želite da se usavršavate i napredujete više u svojoj branši, postoje načini da u izabranoj profesiji postanete ekspert. Kada kreirate jasne i realne ciljeve, opredelite se za kontinuiranu edukaciju i učite više o opcijama za poboljšanje karijere, možete se približiti ovom cilju.
Na koji sve način možete da unapredite svoje veštine i uspostavite plan za ubrzani profesionalni razvoj? Na šta se tačno odnosi razvoj karijere, koja je uloga vašeg poslodavca i kako da postanete stručniji u svojoj oblasti? Pročitajte.
Šta je razvoj karijere?
Razvoj karijere je doživotni proces unapređenja vaše profesionalne reputacije. Podrazumeva pre svega određivanje vaših veština i afiniteta, potom postavljanje poslovnih ciljeva, napredovanje u okviru jedne kompanije, ali i promenu radnog mesta kako se vaša interesovanja i veštine menjaju.
Napredovanje u karijeri je u suštini na svakom pojedincu, ali nekad profesionalni razvoj može da ubrza i vaš poslodavac. Mnoge kompanije ulažu vreme i resurse u zaposlene, ne bi li tako zadržale vredne članove svog toma. Raspitajte se da li postoje neke dodatne obuke i obrazovni programi koje možete pratiti, a koje će rukovodstvo vaše firme podržati.
Saveti za poboljšanje karijere
Kada želite da napredujete u svom poslu, penjete se na hijerarhijskoj lestivici u kompaniji i jednostavno budete efikasniji, poželjno je da razmotrite neke od sledećih koraka:
Istražite svoja interesovanja
Premda deluje izlišno da istražujete svoje afinitete ako ste se već opredelili za neku delatnost, ovo je zapravo od neprocenjivog značaja kada želite da napredujete u poslu. Kada razmislite o svojim interesovanjima, možda ćete otkriti koja je uža specijalnost koja vam odgovara ili da ste možda spremni za promenu karijere.
Razmislite o svojim hobijima iz detinjstva, omiljenim predmetima u školi – šta je to što radite sa istinskom voljom i radoznalošću? Pored posla kojim se već bavite, razmotrite i druga zanimanja, možda zanimanja vaših roditelja, starije braće i sestara i uzora, koja su vam zanimljiva. Mogućnosti su brojne, pogotovo kada ste mladi i tek na početku profesionalnog puta.
Naravno, o unapređenju, pa čak i promeni radnog mesta možete razmišljate u bilo kom dobu. Potrebna je samo spremnost da vredno i uporno radite ne biste li ostvarili uspeh.
Odredite koje je vaše idealno zanimanje
Ako želite da kreirate efikasan plan razvoja karijere, za početak morate znati sa sigurnošću – u kojoj to industriji želite da se istaknete? Ciljevi koje kreirate da biste unapredili svoju karijeru zavisiće od vaših želja i vrednosti.
Kada birate posao budite svesni svojih prednosti. Napravite popis svojih interesovanja i veština, a potom razmislite o tome koja zanimanja bi mogla odgovarati tim osobinama. Primera radi, osobe koje su dobre u rešavanju sukoba i snalaze se u stresnim situacijama mogu da razmisle o karijeri školskog savetnika, psihologa ili policajca. Kreativci koji imaju dara za pisanje mogu da se pronađu u oblasti digitalnog marketinga itd.
Vaše osnovne vrednosti su važne, takođe, i trebalo bi da izaberete posao koji je u skladu sa vašim uverenjima. Pronalaženje svrhe u vašem poslu povećaće vaše zadovoljstvo i motivisati vas da napredujete u karijeri.
Na kraju, zamislite svoju idealnu karijeru. Kada vizualizujte karijeru kakvu želite to može mnogo pomoći da razvijete efikasan plan razvoja karijere. Da biste to uradili, razmotrite svoje idealno radno okruženje, ravnotežu između posla i privatnog života, platu i druge faktore koji su vam važni.
Postavite ciljeve
Postavljanje specifičnih ciljeva u karijeri može vam dati nešto opipljivo na čemu ćete raditi dok poboljšavate razvoj svoje karijere. Kada postavljate ciljeve u karijeri, može biti korisno postaviti tzv. SMART ciljeve.
SMART je akronim koji uključuje sledeće:
- S – specific, simple, sensible, significant (konkretan cilj se fokusira na jasan ishod)
- M – measurable, meaningful, motivating (merljiv cilj uključuje metrike ili prekretnice pomoću kojih možete lako da pratite svoj napredak)
- A – achievable, agreed, attainable (Ostvarljiv cilj je onaj koji možete razumno postići sa raspoloživim vremenom i resursima)
- R – relevant, reasonable, realistic and resourced, results-based (Relevantan cilj je onaj koji je u skladu sa vašom karijerom i putanjom razvoja)
- T – time bound, time-based, time limited, time/cost limited, timely, time-sensitive (Cilj zasnovan na vremenu uključuje vremensku liniju ili rok do kojeg možete da radite)
Imajući na umu SMART smernice možete kreirati efikasne ciljeve koje ćete moći da postignete i uspešno pratite.
Naučite nove veštine
Sticanje novih i relevantnih veština može vam pomoći da napredujete i ostvarujete željene profesionalne ciljeve. Neke od sposobnosti od kojih možete imati koristi na skoro svakoj poziciji su kritičko mišljenje, emocionalna inteligencija, timski rad i moć pregovaranja.
Kritičko mišljenje vam omogućava da identifikujete i prevaziđete izazove analizom podataka i činjenica. Emocionalna inteligencija uključuje tumačenje razgovora i neverbalnih akcija drugih i efikasno prenošenje vaših ideja. Ova veština je ključna za prenošenje jasnih ciljeva i razumevanje vaših saradnika, menadžera i kupaca.
Timski rad uključuje deljenje ideja i pomaganje kolegama u zadacima za postizanje ciljeva i stvaranje prijatnog radnog okruženja. Kada učite veštine timskog rada, obavezno slušajte svoje kolege i pokušajte da ih uključite u aktivnosti.
Pregovaranje je razgovor koji pomaže dvema ili više strana da postignu dogovor i može biti korisna veština na radnom mestu za rešavanje sukoba sa kolegama ili razgovore o povišici sa vašim šefom. Razvijanje ove veštine takođe može pomoći u poboljšanju odnosa sa vašim timom i klijentima.
Proširite svoju profesionalnu mrežu
Umrežavanje sa ljudima iz vaše poslovne oblasti i te kako može da pomogne da napredujete u karijeri i postignete željene ciljeve. Zbog toga nastojte da prisustvujete konferencijama i seminarima koji se odnose na vašu oblast. Pridružite se onlajn poslovnim grupama za umrežavanje ili učlanite u važna udruženja. U grupi profesionalaca srodnih interesovanja možete naučiti nove veštine ili pronaći posao koji se uklapa u vaš karijerni plan.
Pronađite mentora
Mentori su savetnici koji mladim profesionalcima nude savete i smernice dok napreduju u karijeri. Vaš mentor može biti vaš sadašnji ili bivši šef, član profesionalne mreže ili jednostavno kolega koji ima više radnog iskustva.
Mentor može da vam pruži pouzdanu i iskusnu perspektivu, na osnovu koje ćete dalje lakše definisati svoje ciljeve u karijeri. Razmislite o sastancima sa svojim mentorom na nedeljnom ili mesečnom nivou, ne biste li tako podelili svoja dostignuća, uspostavili više prekretnica u karijeri i održali svoju motivaciju.
Upišite se u program razvoja karijere vaše kompanije
Većina poslodavaca želi da članovi tima prošire veštine koje su specifične za njihovu ulogu ili posao. Programi za razvoj karijere su idealni za maturante srednjih škola i fakulteta koji žele da steknu vrednu obuku na poslu.
Međutim, ne morate da budete apsolvent ili stažista da biste se priključili programima ove vrste. Ukoliko vaša trenutna kompanija ima program razvoja karijere, razmislite o tome da se upišete i tako dobijete pristup raznim kursevima za učenje novih veština i online obukama. Pored novih znanja možete steći i sertifikate kojima ćete obogatiti CV.
Na kraju, svaki od ovih koraka pomoći će vam da se usavršite, postanete stručniji u poslu kojim se bavite i ostavite utisak profesionalca na kog se klijenti i poslovni partneri mogu osloniti. Izaberite zanimanje, zamislite idealnu karijeru, postavite svoje ciljeve i krenite sa praćenjem svog plana. Sasvim je izvesno da ćete uz uložen trud i vreme biti na odličnom profesionalnom putu.